Veprimtari - Shqiptari i Italisë

Në prani të shkrimtarëve dhe artistëve të tjerë italianë, Kurti do të prezantojë romanin në gjuhën italiane: “In assenza di parole”

Poetesha dhe shkrimtarja shqiptare Irma Kurti nga 21-24 prill do të jetë e ftuar në bordin e anijes Grimaldi Lines Cruise që do të udhëtojë për në Barcelonë së bashku me shkrimtarë të tjerë, regjisorë dhe aktorë italianë. Shkrimtarja do të prezantojë romanin e fundit me titull  In assenza di parole” (Në mungesë të fjalëve).

“Una Nave di libri per Barcellona” (Një anije me libra për Barcelonë) organizohet me iniciativën e revistës më të madhe letrare në Itali, Leggere: tutti, që shpërndahet në të gjithë territorin italian.

Çdo 23 prill, në ditën e San Giorgio-s, festohet Dita Botërore e Librit, e njohur edhe si “Dita e Librit dhe e Trëndafilave”,  e shpallur nga UNESCO në datën simbolike në të cilën përkujtohet përvjetori i vdekjes së shkrimtarëve Miguel de Cervantes dhe William Shakespeare. Festa është një traditë që ndiqet dhe pëlqehet në Katalonjë: me rastin e Ditës Botërore të Librit, Barcelona mbushet me trëndafila dhe libra, në një festë me poetë dhe shkrimtarë që gjallërojnë tërë qytetin. Është zakon që në këtë ditë burrat t'u dhurojnë grave një trëndafil dhe të marrin prej tyre një libër.

Gjatë udhëtimit vajtje-ardhje për në Barcelonë në Grimaldi Lines, si çdo vit do të ketë një program të pasur argëtimi me lexime, shfaqje teatrale, filma, debate në praninë e shkrimtarëve të famshëm dhe më tepër se kaq.

Autorë të njohur e kanë pritur me entuziazëm ftesën për të qenë prezent në bord. Midis atyre përmendim: Haidar Hafez, Kandidat i çmimit Nobel për paqen; shkrimtarja Cristina Caboni;  shkrimtari dhe politikani Mario Capanna, Claudio Damiani një nga zërat më të rëndësishme të poezisë bashkëkohore italiane; Fabio Stassi me librat e tij të fundit të botuar nga Sellerio.

Shkrimtarët në bord do të intervistohen nga gazetarja si dhe bashkëpunëtorja e revistës Leggere: tutti, Fiorella Cappello.

I përzgjedhur si eveniment special i festivalit që zhvillohet nga 9 deri më 14 të këtij muaji, filmi Broken (Të thyer) do të shfaqet më datë 11 prill, në orën 20:00

Romë, 6 prill 2018 – Do të jetë e pranishme edhe kinematografia shqiptare në Edicionin XIX të Festivalit të Kinematografisë Evropiane në Lecce që nis të hënën më 9 prill e mbyllet të shtunën, 14 prill. Mes protagonistëve të kinematografisë italiane e evropiane do të jetë i pranishëm në Festival edhe regjisori i njohur Edmond Budina me filmin e tij më të ri, Broken (Të thyer) që do të shfaqet, për të parën herë në Itali, më 11 prill,  orën 20:00, sallën 2 të Multisala Massimo.

“Për filmin në veçanti, por edhe për gjithë kinematografinë shqiptare, është e vyer pjesëmarrja në këtë festival, një vetrinë e rëndësishme e kinematografisë evropiane. – thotë producentja Adele Budina për Shqiptarin e Italisë - Që në konferencën e shtypit të prezantimit të edicionit të këtij viti, filmit, i përzgjedhur nga organizatorët e festivalit për eveniment special, iu kushtua një vëmendje e veçantë, gjë që na gëzon pa masë. Perfitoj nga rasti të falënderoj veçanërisht drejtorin e festivalit Alberto La Monica”.

Premiera do të paraprihet nga një debat mbi kinematografinë dhe kulturën shqiptare gjatë të cilit do të marrin fjalën veç regjisorit Edmond Budina, producentëve të filmit, Adele Budina dhe Paolo Spina, edhe Ambasadorja e Shqipërisë në Itali, Anila Bitri, drejtoresha e Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit, Iris Elezi, Presidenti i Apulia Film Commission, Maurizio Sciarra, Asesorja për Industrinë turistike dhe kulturore e Rajonit Puglia, Loredana Capone.

Filmi Broken (2017)

Ngjarjet e filmit zhvillohen në Shqipërinë e sotme dhe pasqyrojnë ndryshime që kanë ndodhur në një vend, që papritmas ka kaluar nga një diktaturë e egër në një demokraci liberale të shfrenuar, ku rregullat shpesh shkelen në emër të një pasurimi të rrufeshëm dhe të paskrupullt. Në këtë lloj shoqërie, aftësia, vlera, e për rrjedhojë edhe respekti  kanë për bazë shkallën e pasurisë së vënë, nuk ka rëndësi në ç’mënyrë. Padrejtësia rrit korrupsionin, që gërryen nga brenda shoqërinë, duke i lënë vetëm një maskë hipokrizie. Kështu liria kthehet në një iluzion dhe shpesh ndodh që të pambrojturit të paguajnë shtrenjtë ndershmërinë e tyre.

Edmond Budina

I lindur në Tiranë në vitin 1952, Edmond Budina është diplomuar në Akademinë e Arteve, ka punuar për vite me radhë si aktor ne teater dhe kinematografi, si regjisor në Teatrin Kombëtar, në të cilin ka qenë edhe anëtar i Këshillit drejtues Artistik. Ka bashkëpunuar me shumë gazeta duke mbuluar teatrin, kinematografinë dhe televizionin, ka dhënë mësim në universitetin e Tiranës ku është zgjedhur edhe si përfaqësues i profesorëve për takimin e dhjetorit 1990 me presidentin e asokohe Ramiz Alia për t’i kërkuar pluralizmin politik. Eshte nje nder themeluesit e Partise Demokratike.

Ka ardhur në Itali në vitin 1992, me operacionin C.O.R.A. (për riatdhesimin e familjeve italo-shqiptare). Në vitin 1995 ka realizuar dokumentarin “Guardando al ritorno”,  shfaqjen “Tabir Sarai”. Në 2002-shin ka marrë pjesë në Torino Film Festival me filmin me metrazh të shkurtër “Domenica delle palme”, financuar nga tele+. Në vitin 2003 ka realizuar filmin e tij të parë me metrazh të gjatë, Lettere al vento, që ka marrë pjesë në rreth 30 festivale ndërkombëtare dhe është vlerësuar me çmime të ndryshme. Filmi i tij i dytë është Ballkan Bazar (2011), bashkëprodhim italo-shqiptar që ka marrë pjesë në dhjetë festivale italiane e ndërkombëtare.  Në vitin 2017 ka përfunduar Broken, bashkëprodhim shqiptar, italian dhe maqedonas.

Ndërkohë, ka pasur edhe role si aktor në filmin Tickets (2005) të regjisorit të madh Ken Loach, Eccezziunale veramente 2 (2006) të Carlo Vanzinas, Fuori mira (2013) të Eric Bernasconi, L’Oriana (2015) të Marco Turco, në soap operan “Un posto al sole” dhe protagonist i shfaqjes teatrale “Migranti” të Marco Balianit.

Shqiptari i Italisë
(Ndiqni Shqiptariiitalise.com edhe në Facebook dhe Twitter)

 

 

I pari libër dedikuar grave dhe vajzave shqiptare në Itali e rolit të tyre në vendin pritës e në atdhe po promovohet në mbarë Italinë. Më 24 mars autorët do ta prezantojnë në San Donà di Piave, më 25 mars në Rovigo dhe Padova, më 26 mars në Asti, ndërsa më 27 mars në Torino

Në mbarë Italinë po prezantohet vëllimi “Donne D’Albania. Tra migrazione, tradizione e modernità”, (Gra të Shqipërisë. Midis migrimit, traditës dhe modernitetit), përgatitur për botim nga studiuesi shqiptar Rando Devole dhe Claudio Paravati, drejtori i revistës Confronti. Është libri i parë që flet për gratë e vajzat shqiptare në Itali e për rolin e tyre në vendin ku kanë mërguar e në atdhe. Një botim i vyer për vetë gratë dhe për të gjithë ata që merren me çështje kulturore, sociale dhe migratore. Libri synon fillimin i një procesi njohjeje e reflektimi për situatën e grave dhe vajzave shqiptare në Shqipëri e Itali.

San Donà di Piave (provinca e Venecias), shoqata LAB4, revista “Confronti” dhe Shoqata socio-kulturore Four, organizojnë prezantimin e librit më 24 mars 2018, ora 11.00 (Libreria Moderna, Via XIII Martiri 7).

Gjatë takimit do të përshëndesë një përfaqësues i Komunës San Donà di Piave dhe, përveç kuratorëve të vëllimit, do të ndërhyjnë Etleva Petriti, poete shqiptare dhe Marie Lala,  përgjegjëse e grave në Shoqatën Iliria.

Aktiviteti kulturor do të pasurohet nga koncerti i shkurtër i Tamara Feletto, e cila do të luajë për publikun pjesë të njohura si: Over the rainbow, I gave you everything, Your love, Hurt.

Punimet do të moderohen nga Chiara Vitali, pedagoge e gjuhës angleze dhe bloger në fushën e kulturës bashkëkohore.

25 mars 2018, ora 11.00, libri do të prezantohet në Rovigo (Via Cesare Battisti 8 – Sala Grand Guardia n. 25). Shoqata kulturore Veneto-Albania, revista “Confronti” dhe kooperativa Majulero, kanë organizuar një nismë kulturore ku do të diskutohet rreth temave të librit.

Aktiviteti do të hapet me përshëndetjet institucionale: Alessandra Sguotti, Asesore për kulturën e shanset e barabarta të Komunës së Rovigos, Patrizia Borile, Asesore për shërbimet sociale të Komunës së Rovigos, Irene Rigobello, punonjëse pranë Caritas të diogjezës Adria-Rovigo.

Gjatë veprimtarisë, që zhvillohet nën patronazhin e Komunës së  Rovigos, do të ndërhyjnë Jugana Sladic, Presidente e kooperativës Majulero, Denada Korriku, Sipërmarrëse shqiptare, Michela Rossin, Eksperte në art terapi e në mbrojtje personale preventive, Aisela Beltusha, Eksperte në ekonomi e financë,  Rando Devole, Sociolog dhe Claudio Paravati, Drejtor i revistës “Confronti”.

Punimet do të hapen e do të moderohen nga Nertila Dizdari, Eksperte në ndërmjetësim e Presidente e shoqatës Veneto-Shqipëri.

Gjithnjë më 25 mars 2018, por në orën 17.30, libri do të prezantohet në Padova (Palazzo Zacco, Prato della Valle, 82). Takimi është organizuar nga Shoqata kulturore italo-shqiptare Besa, nga revista e qendra e studimit “Confronti” dhe nga Shoqata e puljezëve në Padova.

Gjatë prezantimit do të përshëndesin një sërë autoritetesh institucionale si Riccardo Mortandello, Kryetar i Komuës Montegrotto Terme, Marta Nalin,  Asesore për Shërbimet sociale të Komunës Padova, Paolo Rossi Chauvenet, Konsull nderi i Shqipërisë në Itali, Donato Coluccia, President i Shoqatës së Puljezëve në Padova dhe Vojsava Zagali, Presidente e Shoqatës kulturore italo-shqiptare BESA.

Lidhur me temën do të marrin fjalën Eriselda Shkopi, sociologe,  Anna Bassi, e diplomuar në juridik, Edlira Shehu, ndërmjetëse kulturore, Maria Grazia Rizzato, mësuese, Adele Budina, prodhuese kinematografike, Claudio Paravati, drejtori i revistës “Confronti” dhe Rando Devole, sociolog.

Punimet do të moderohen nga Patrizia Tazza, pedagoge letërsie.

Do të pasojë një koncert i shkurtër: në piano Jozef F. Pjetri, këndon Ermira Kadia Parruca.

26 mars do të jetë radha e Astit ku në orën 17.00 do tw mbahet konferenca “La migrazione femminile albanese - Uno sguardo sui servizi socio-sanitari e sulla mediazione culturale” qw merr shkas nga libri “Gra të Shqipërisë”. Nisma promovohet nga A.M.M.I. (Shoqata Multikulturore e Ndërmjetësve ndërkulturorë), UPO (Universiteti i Piemontes Lindore), revista “Confronti” dhe shoqata kulturore Alb-Art.

Punimet e konferencës së Astit do të hapen e do të moderohen nga Sabina Darova, ndërmjetësuese kulturore. Institucioni vendor do të përshëndesë nëpërmjet përfaqësueses Mariangela Cotto, Asesore e Shërbimeve sociale të Komunës së Astit, ndërsa kumtesat do të mbahen nga specialiste të fushës. Prof. Adriana Platone do të flasë për mënyrën se si migracioni i nxit shërbimet sociale e shëndetësore, prof. Maria Perino do të trajtojë temën e migracionit të grave, veçoritë dhe pasojat e dukurisë, ndërsa prof. Roberta Bornino e shkollës Ispia në Castigliano Asti do të flasë për fëmijët në shkollë. Një dëshmi e brezave të dyta do të jepet nga Sonora Koçi, nxënëse në shkollën e lartpërmendur.

Së fundi, Rando Devole dhe Claudio Paravati do të flasin për librin Gra të Shqipërisë. Midis migrimit, traditës dhe modernitetit. Një hapësirë e veçantë do t’i kushtohet edhe debatit, që do të mundësojë ndërhyrjen e të pranishmëve dhe ballafaqime të tjera.

Më pas, libri “Gra të Shqipërisë” do t’i prezantohet publikut torinez. Konferenca “Albanesi in Italia – Il ruolo delle donne” që do të zhvillohet në Torino, të martën 27 mars 2018, ora 18.00, pranë sallës Mostre Regione Piemonte (Piazza Castello 165) do të ketë në qendër gratë e vajzat shqiptare në Itali, merr shkas pikërisht nga libri. Aktiviteti promovohet nga Confronti, ItAlb, A.M.M.I, Sicurezza e Lavoro.

Përshëndetjet institucionale në nisje të punimeve të konferencës do të jenë të shumta: Monica Cerutti - Asesore për të Drejtat Civile të Krahinës Piemonte, Renato Saccone - Prefekt i Torinos, përfaqësues nga Konsullata Shqiptare në Milano, Marco Giusta - Asesor i të Drejtave të Komunës së Torinos, Ilaria Gritti - Koordinatore e Kulturës (Circ. 1 të Torinos), Eugenio Bernardini - Moderator i Tryezës Valdeze.

Gjatë veprimtarisë, që zhvillohet nën patronazhin e Krahinës Piemonte, Komunës Torino dhe Qendrës Crocetta, do të marrin fjalën: Blenti Shehaj, president i Shoqatës A.M.M.I.; Etleva Zenuni, presidente Ideadonna onlus; Anis Cipi, president i Shoqatës ItAlb; Dafina Ikonomi, avokate; Claudio Paravati, drejtor i revistës “Confronti”. Moderimi do të bëhet nga Massimiliano Quirico, gazetar (Sicurezza e Lavoro), ndërsa hyrja nga Gerta Beqiri, Ground Vista Pictures, e cila i përket edhe brezit të dytë.

Hyrja është e lirë për të gjithë dhe në fund të veprimtarisë do të ketë degustim të produkteve e kuzhinës shqiptare.

Nisma është organizuar me mbështetjen e fondeve 8 x mille të Kishës Valdeze.

Recensione di Eliza Çoba del film “Daybreak - Dita zë fill”

Eutanasia, assistenza agli anziani in punto di morte, degrado ambientale e degrado sociale sono i temi trattati nel film “Daybreak - Dita zë fill”, del regista albanese Gentian Koçi

Il film viene presentato all’ottava edizione del Festival Francofono di Roma, ideato e coordinato dall’Institut français – Centre Saint-Louis, dipendente dell’Ambasciata di Francia presso la Santa Sede, il festival è organizzato in collaborazione con le Ambasciate e rappresentanze di paesi membri dell'Organizzazione Internazionale della Francofonia (OIF).

Si aprono le porte della sala, si spengono le luci, comincia la proiezione e regna il silenzio.

Le due principali protagoniste, Leta interpretata da Ornela Kapetani, premiata come miglior attrice al Film Festival di Sarajevo 2017 e Sofia interpretata da Suzana Prifti, sono costrette a consumare le proprie esistenze ai margini di una società che le rifiuta. Questa inesistente comunità, dato che ognuno lotta per la propria sopravvivenza, che riflette un fittizio senso comune, poiché emerge carica di pregiudizi e pregnante di individui corrotti, potrebbe essere il principale responsabile che condiziona il tragico epilogo di destini già segnati a loro volta.

Rimasta disoccupata, per esser stata complice di un caso di eutanasia, nell’ospedale dove prestava servizio, l’infermiera Leta non viene denunciata alle autorità, soltanto perché il capo del suo reparto era il padre del bambino, che non riconoscerà mai come suo figlio.

Ormai sola e senza lavoro, e con una cospicua somma di denaro da restituire al padrone di casa, Leta accetta di accudire la madre della sua amica Arianna, in partenza verso la Francia, per rimettere in piedi il proprio matrimonio con il marito francese.

Per avere la pensione dell’anziana allettata e un tetto dove stare insieme al figlio di un anno, Leta escogita un piano, che le permetterà di mantenere in vita la povera signora anziana, nonché sua fragile fonte di sicurezza temporanea, visto le condizioni fisiche nelle quali versa l’anziana, che dal canto suo desidera tanto morire.

Lo scarso uso dei dialoghi e l’inesistenza degli effetti speciali, fanno si che risalti il talento indiscusso delle due principali protagoniste.

La loro angoscia e il forte disagio che caratterizza la storia dei personaggi, raggiungono il pubblico attraverso movimenti frenetici che a loro volta generano rumori fastidiosi.

L’anima ferita di Leta sta andando verso la deriva, esattamente come il corpo di Sofia. L’anima di un’imprigionata nel peccato, senza possibilità di redimersi, stando al finale della pellicola.

L’esordiente regista Gentian Koçi ci mostra un’Albania che grida aiuto. Malgrado gli sforzi fatti per migliorare la propria esistenza, gli strumenti usati e i compromessi raggiunti portano soltanto in direzioni sbagliate, in vie oscure dove l’anima non vede la pace, bensì la morte senza possibilità di rinascita. Una società peccatrice che attacca la ‘lettera scarlatta’ agli sfortunati, ai più deboli, a chi non sa come difendersi dalle avversità della vita. Una società che scaglia la pietra contro i peccatori, ‘convinta’ di stare nel giusto.  Mi chiedo se la storia si sta ripetendo, o se questi fenomeni sono frutto dello sviluppo e della frenetica voglia di correre senza girare la testa indietro. Le porte dell’Europa forse si apriranno per noi albanesi, ma dobbiamo sempre vedere se non sbattiamo contro qualche muro, l’urto con il quale ci sbatte dritto, dritto in quel passato dal quale vogliamo fuggire.

 

 

 

 

Mbahet në Asti konferenca me titull “La migrazione femminile albanese - Uno sguardo sui servizi socio-sanitari e sulla mediazione culturale” që merr shkas nga libri “Donne D’Albania. Tra migrazione, tradizione e modernità”. Promovohet nga Shoqata Multikulturore e Ndërmjetësve ndërkulturorë, Universiteti i Piemontes Lindore, revista “Confronti” dhe shoqata kulturore Alb-Art

Romë, 16 mars 2018 – “Migracioni femëror shqiptar”, kështu titullohet aktiviteti i rëndësishëm që do të zhvillohet në Asti, në datën 26 mars 2018, në orën 17.00, në selinë e Universitetit (Piazzale Fabrizio de Andrè). Nisma promovohet nga A.M.M.I. (Shoqata Multikulturore e Ndërmjetësve ndërkulturorë), UPO (Universiteti i Piemontes Lindore), revista “Confronti” dhe shoqata kulturore Alb-Art.

Qasja origjinale e konferencës me në qendër migrimin e grave dhe vajzave shqiptare, dallohet nga nëntitulli: “Një vështrim mbi shërbimet socio-shëndetësore e ndërmjetësimin kulturor”.

Nisma merr shkas nga libri “Donne D’Albania. Tra migrazione, tradizione e modernità”, (Gra të Shqipërisë. Midis migrimit, traditës dhe modernitetit), përgatitur për botim nga sociologu Rando Devole dhe drejtori i revistës Confronti (www.confronti.net), Claudio Paravati. Është libri i parë që flet për gratë e vajzat shqiptare në Itali e për rolin e tyre në vendin ku kanë mërguar e në atdhe. Një botim i vyer për vetë gratë dhe për të gjithë ata që merren me çështje kulturore, sociale dhe migratore.

Punimet e konferencës së Astit do të hapen e do të moderohen nga Sabina Darova, ndërmjetësuese kulturore. Institucioni vendor do të përshëndesë nëpërmjet përfaqësueses Mariangela Cotto, Asesore e Shërbimeve sociale të Komunës së Astit, ndërsa kumtesat do të mbahen nga specialiste të fushës. Prof. Adriana Platone do të flasë për mënyrën se si migracioni i nxit shërbimet sociale e shëndetësore, prof. Maria Perino do të trajtojë temën e migracionit të grave, veçoritë dhe pasojat e dukurisë, ndërsa prof. Roberta Bornino e shkollës Ispia në Castigliano Asti do të flasë për fëmijët në shkollë. Një dëshmi e brezave të dyta do të jepet nga Sonora Koçi, nxënëse në shkollën e lartpërmendur.

Së fundi, Rando Devole dhe Claudio Paravati do të flasin për librin Gra të Shqipërisë. Midis migrimit, traditës dhe modernitetit. Një hapësirë e veçantë do t’i kushtohet edhe debatit, që do të mundësojë ndërhyrjen e të pranishmëve dhe ballafaqime të tjera.

Programi:

 

Takim në Modena më 19 mars

Romë, 15 mars 2018 – Një prej nismave për celebrimin e  festës ndërkombëtare të Gruas në qytetin e Modenës është edhe DonnAlbania. Takimi, që do të mbahet më 19 mars në orën 18Sallën e Konferencave (Ex Oratorio) të Palazzo dei Musei, është organizuar nga RTM – Volontari nel Mondo dhe Albania News, në kuadrin e projektit të kooperimit ndërkombëtar mes Shqipërisë dhe Italisë “W.O.M.E.N. – Women of the Mountains Empowerment Network”, i realizuar me kontributin e Fondacionit Cassa di Risparmio di Modena e të Komunës. Aktiviteti bëhet me patronazhin e Ambasadës së Shqipërisë në Itali dhe të Komunës së Modenës.

Takimi ka për qëllim të ofrojë reflektime nga këndvështrime të ndryshme rreth gjendjes së gruas shqiptare në vendlindje e Itali.

Me moderimin e avokatit dhe shkrimtarit Darien Levani, në takim do të sjellin kontributin e tyre shkrimtarja e njohur Anilda Ibrahimi që përmes personazheve të romaneve të saj do të shpalosë evolucionin e rolit dhe tw vlerwsimit të gruas në Shqipëri në shekujt XX dhe XXI; Ambasadorja e Shqipërisë në Itali, Anila Bitri, që do të flasë mbi angazhimin e institucioneve shqiptare për t’u siguruar grave mundësi të barabarta dhe për të promovuar e mbrojtur të drejtat e tyre; Gerarta Zheji Ballo, Sekretare e Parë në Ambasadën e Shqipërisë, që do të ofrojë një panoramë rreth gjendjes së grave shqiptare në Itali; Francesco Gradari, Përgjegjës i Projekteve të Ballkanit RTM – Volontari nel Mondo që do të flasë rreth statusit të gruas në Shqipërinë e Veriut duke prezantuar rezultatet e projektit të bashkëpunimit ndërkombëtar "WOMEN - Women of the Mountains EmpoWerment NetWork”. Në takim do të ndërhyjnë edhe Irene Guadagnini, Këshilltare për Shanse të Barabarta e Komunës së Modenës dhe avokati  Ernest Owusu Trevisi, Koordinator i Komisionit të Shanseve të Barabarta të Fondacionit Cassa di Risparmio di Modena.

Aktiviteti, ku mund të marrin pjesë shoqata, media dhe qytetarë të interesuar, do të transmetohet live në Facebook nga Albania News.

 

Organizuar nga Qendra e Kulturës Shqiptare

Nell’ambito degli appuntamenti Narrazioni interculturali, la biblioteca organizza un incontro con la giornalista Albana Temali dedicato al fenomeno delle vergini giurate in Albania prendendo spunto dal romanzo di Dones

Con la loro Non mi avete fatto niente, i due cantautori Ermal Meta e Fabrizio Moro hanno vinto la 68esima edizione del Festival di Sanremo. Al secondo posto Lo Stato sociale con Una vita in vacanza, al terzo Annalisa con Il mondo prima di te.
Dato per favorito ben prima che si alzasse il sipario di Sanremo, dopo esser stato sospeso per un giorno e aver temuto la squalifica, il loro brano - ritenuto conforme al regolamento del Festival dopo un’accurata verifica - ha conquistato tutti: pubblico in sala e a casa, sala stampa e giuria di qualità.
I due ragazzi, sempre distinti per le loro canzoni dai testi intensi e toccanti, piaciuti molto al pubblico e sempre apprezzati alle giurie dei festival precedenti, questa volta hanno portato “Non mi avete fatto niente”, un brano dal tema quanto delicato tanto attuale, il terrorismo, le guerre, che non può piegarci però, come dice proprio il titolo. Il loro brano, sempre tra i più apprezzati, ha acquisito una forza maggiore interpretato in tri con un altro cantautore, Simone Cristicchi. Leggendo la lettera che il parigino Antoine Leiris postò su Facebook dopo la strage del Bataclan del novembre 2015 in cui perse la vita la moglie, Cristicchi ha elettrizzato l’atmosfera dell’Ariston e dopo, il testo toccante il ritmo serrato hanno fatto il resto.
"Nessun senso di rivalsa, solo tanta felicità" dichiarano a caldo i vincitori. "Non abbiamo mai pensato ai pronostici, se ci avessimo pensato saremmo entrati in ansia da prestazione", dice Meta. “Quello di Sanremo è un palco che fa paura - aggiunge Moro, ma quando vai su un palco pensi a fare quello che sai fare. Io ho cominciato a salire sul palco quando avevo sedici anni, ora ne ho quarantatrè".
I due cantautori, infatti, pur essendo giovani, a Sanremo sono ben conosciuti. Ermal Meta era già salito quattro volte sul palco del Festival, con i suoi gruppi e da solo, e altre due volte è stato autore di canzoni portate al festival da altri artisti. Mentre per Fabrizio Moro, quest’ultima con Meta è la sua sesta partecipazione.
Per tutti e due, però, questa di stanotte
è la prima vittoria nella categoria principale del Festival di Sanremo. Inoltre, questa volta i due cantautori si sono meritati anche il premio TimMusic per la canzone più ascoltata sulla piattaforma App.